پیام تبریک سیدعلی مرتضوی شهردار منظریه به مناسبت اول مهر و بازگشایی مدارس.

«به نام خداوند جان و خرد»
«امروز اول مهر است. نخستین روز بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید، من نیز همراه آموزگاران و دانش‌آموزان، هر پاییز و هر مهر به رویای مدرسه می‌روم و خاطرات ایام شیرین تحصیل را دوره می‌کنم.
یاد استادان و هم‌شاگردی‌ها، یاد کسانی که هریک به نوبه خود دریچه‌ای از معرفت را بر من گشودند و حضورشان فضای مدرسه را خاطره‌انگیز می‌کرد.
بر این باورم که مدارس، نخستین مکان ترویج دانش، معرفت و مهم‌ترین پایگاه توسعه و پیشرفت اجتماعی‌اند. در واقع مدارس و آموزشگاه‌ها مکان‌هایی برای شناخت انسان و جهانند، از این روست که باید در زمره آزادترین فضاهای اجتماعی جای گیرند چراکه دانشی که به اجبار آموخته شود در ذهن نمی‌ماند.
دانش‌آموزان می‌آموزند که روحی جستجوگر، نگاهی نقادانه و ذهنی پذیرا داشته باشند، بیاندیشند و در اندیشه خویش به درکی مستقل از جهان نایل آیند.
کلاس، اولین آزمون اجتماعی در یادگیری روش گفتگوست، نیازی که برآمده از مدنیت و همچنین معرف شهروند مدرن در جهان معاصر است. این رویکرد میان استاد و شاگرد، شالوده جامعه‌ای هدفمند، زنده و پویا را می‌سازد.
پیامبر اکرم(ص) مسلمانان را به کسب علم و دانش تا دورترین نقاط جهان تحریض فرمودند.
امیرمومنان حضرت علی بن ابیطالب(ع) در منزلت آموزش و آموختن می‌فرمایند: «هرکس به من کلمه‌ای بیاموزد به درستی مرا بنده خود ساخته است.»
شاعران و نویسندگان پارسی زبان از رودکی و فردوسی نیز همواره بدین مهم اهتمام داشته‌اند.
عزیزان دانش‌آموز؛ اول مهر نه تنها روزی خاطره‌انگیز است که روزی مبارک و متبرک شده است، پرواضح است امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که قدرت، سرافرازی ملی، ثبات اقتصادی و رفاه اجتماعی در دست مللی خواهد بود که بر مسند دانش و آگاهی سوارند و روز به روز از جهل و خرافه دور و دورتر می‌شوند. ملت‌هایی که نه با اتکا به منابع مادی بلکه با تکیه بر دانش ملی و خرد جمعی قدرت خویش را تعریف و بازتعریف کرده‌اند.
از این روست که رهبر فرزانه انقلاب نیز بارها و بارها بر توسعه دانش ملی و گسترش علوم تجربی و انسانی در همه جوانب تاکید نموده‌اند. علم به اضافه نگاه تازه شما یعنی پیشرفت. یعنی توسعه. یعنی سرافرازی ملی.
می‌گویند شمس تبریزی پس از پایان کلاس درس مولانا به او گفت: «آموزه‌های پدر و اساتیدت را به خوبی آموخته‌ای، اما تو خود چه می‌گویی؟» رمز موفقیت در همین «تو چه می‌گویی» هاست. خرد و علم پدیده‌ای بی‌منتهاست که در آن فرجامی نیست. هرچه از باب آن بگویی، باز سرشار از ناگفته‌هاست. دانش یگانه چراغ بی‌زوال زمانه است که هیچ‌گاه خاموشی نمی‌گیرد مگر به دست جهل و تعصب.
در پایان از شما فرزندانم می‌خواهم قدر معلمان خود را بدانید، روزی خواهد رسید که این تخته سیاه به زبان آید و از رنج معلمان برای شما داستان‌ها بگوید.»
«اول مهرماه، بر همه آموزگاران و دانش‌آموزان شهرمان مبارک و فرخنده باد »